Iniciatíva MAMA MAME

Tehotenstvo nie je niečo, čo sa dá odsunúť na obdobie … potom. Bohužial je mnoho tehotných žien, ktoré utekajú pred konfliktom na Ukrajine. Táto iniciatíva vznikla v snahe pomôcť týmto ženám aj napriek tomu, že sú systémom v mnohých ohľadoch prehliadané. 

Našim hlavným cieľom je poskytnúť informačnú a materiálnu pomoc konkrétnym tehotným ženám a to hlavne prostredníctvom dobrovoľníčiek, ktoré si na Slovensku tehotenstvom a starostlivosťou o novorodenca prešli – preto Mama mame. 

Tehotenstvo nie je niečo, čo sa dá odsunúť na obdobie … potom. Bohužial je mnoho tehotných žien, ktoré utekajú pred konfliktom na Ukrajine. Táto iniciatíva vznikla v snahe pomôcť týmto ženám aj napriek tomu, že sú systémom v mnohých ohľadoch prehliadané. 

Našim hlavným cieľom je poskytnúť informačnú a materiálnu pomoc konkrétnym tehotným ženám a to hlavne prostredníctvom dobrovoľníčiek, ktoré si na Slovensku tehotenstvom a starostlivosťou o novorodenca prešli – preto Mama mame. 

Snažíme sa mať prehľad a aktualizovať aj informácie o pomoci, ktorú štát, humanitárne organizácie aj jednotlivé dobrovoľníčky aktuálne poskytujú. Spolu v tom nie je humanitárna organizácia, ale duo inštruktoriek rodičovských kurzov a predpôrodnej prípravy, ktoré sa v tejto situácií snažia pomôcť kde sa dá a kde vidíme, že je pomoc potrebná. Texty sme sa snažili napísať čitateľným jazykom pre bežných ľudí. Neobsahuje právnický jazyk, skôr prax, a slúži na zorientovanie sa v momentálnych možnostiach pre tehotné prichádzajúce z Ukrajiny. Nevnímajte ho, prosím, preto ako akokoľvek záväzný:

Na akú zdravotnú starostlivosť má tehotná žena z Ukrajiny nárok? 

Momentálne, ak už žena požiadala o udelenie dočasného útočiska, resp. azylu, vzniká jej nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť (nárok na plnú zdravotnú starostlivosť má až po udelení azylu). Čo to znamená v prípade tehotných zatiaľ nebolo upresnené. V praxi sa za neodkladnú zdravotnú starostlivosť pokladá taká starostlivosť, ktorá zachraňuje život danej osoby, v prípade tehotnej sa to teoreticky vzťahuje aj na dieťa. Bežné prehliadky, ktoré ženy na Slovensku absolvujú pravidelne každý mesiac, do neodkladnej starostlivosti nespadajú. Ministerstvo zdravotníctva pracuje na tom, aby špecifikovalo, na aké vyšetrenia počas tehotenstva budú mať tehotné prichádzajúce z Ukrajiny nárok bezplatne tak, aby táto zdravotná starostlivosť bola dostatočná.

Pokiaľ ste v nižšom ako 36. týždni tehotenstva, môžete sa pokúsiť navštíviť gynekológa so žiadosťou, aby vás preventívne vyšetril, aj keď sa vám zdá všetko v poriadku (nižšie nájdete zoznam vyšetrení, ktoré sa na Slovesku štandardne robia v súvislosti s tehotenstvom). Je na rozhodnutí daného lekára, či to spraví. Zatiaľ žiaľ nemáte inú možnosť, ako hľadať ochotného lekára/lekárku.

Univerzitná nemocnica v Bratislave sa vyjadrila, že poskytne takúto starostlivosť, treba si termín dohodnúť telefonicky cez sekretariát konkrétnej pobočky, sú tri:

Kontakt na ambulanciu vo vašom okolí mimo Bratislavt vám poradia na Linke zdravia pre Ukrajinu na tel. čísle +421-2-21025075

Ak krvácate, necítite pohyby dieťatka alebo máte intenzívny pocit, že „niečo nie je v poriadku„, máte možnosť:

Vo vyššom ako 36. týždni tehotenstva navštívte tehotenskú poradňu spadajúcu pod konkrétnu pôrodnicu. Je pravdepodobné, že vás vyšetria už v rámci neodkladnej starostlivosti. Odporúčame si návštevu dohodnúť telefonicky vopred.

Neodkladná starostlivosť, do ktorej spadá aj pôrod a úkony/vyšetrenia v rámci neho, je bezplatná.

Ako vyzerá bežná starostlivosť o tehotné na Slovensku? 

Bežná starostlivosť o tehotné ženy na Slovensku zahŕňa mesačné návštevy u „obvodného gynekológa“ od cca. 8-10 týždňa, kedy je cieľom návštevy tehotenstvo najmä potvrdiť, do 36. týždňa. Následne žena chodí na prehliadky každý týždeň do tehotenskej poradne na vybranom mieste pôrodu (nie je povinnosť rodiť tam, kam ste chodili na tieto prehliadky). Starostlivosť o tehotnú ženu počas celého trvania tehotestva poskytuje výhradne gynekológ, lekár(ka), nie pôrodné asistentky ako v niektorých iných krajinách.

Pravidelné mesačné prehliadky zahŕňajú množstvo rutinných vyšetrení, ich počet je výrazne vyšší ako v krajinách s vyspelou starostlivosťou o tehotné, napr. Dánsko, Švédsko, či Nemecko. Na každej poradni sa robí rozbor moču, vyšetrenie krvného tlaku, vaginálne vyšetrenie stavu krčka maternice (tieto vyšetrenia má žena právo odmietnuť, má však na ne v rámci zdravotného poistenia nárok).

 

Ďalšie špecifické vyšetrenia, na ktoré má žena nárok v konkrétnom týždni tehotenstva:

Dĺžka tehotenstva a prenášanie

Dĺžka tehotenstva závisí od mnohých faktorov a vypočítaný termín pôrodu je naozaj len orientačný. Bábätko sa považuje za narodené „v termíne“ od ukončeného 38.tt a do konca 42.tt. To znamená keď sa bábätko vypýta na svet 2 týždne pred vypočítaným termínom, alebo kedykoľvek v rámci dvoch týždňoch po termíne, stále sa narodilo „v termíne“. O prenášaní hovoríme až po ukončení 42. týždňa. Po ukončení 41. týždňa je dobré sledovať stav bábätka a matky častejšie. Pokial je všetko v poriadku nie je dôvod pôrod vyvolávať. Prax v mnohých slovenských pôrodniciach je taká, že po ukončení 41.týždňa je žena buď hospitalizovaná na pozorovanie, alebo sa pristupuje k vyvolaniu pôrodu. 

Dôležité odkazy a kontakty

Materiálna pomoc

Ak máš záujem o novorodenecký balíček oblečenia a hygienických potrieb, s láskou pripravený inou mamou, podľa nami pripraveného zoznamu, alebo ak ti chýba nejaká konkrétna pomôcka pre bábätko, daj nám o tom vedieť (stolička, hrazdička, vankúš na dojčenie, nosič, autosedačka, a pod.)

Informácie o tehotenstve

Tento dokument v ukrajinčine bol vytvorený Ministerstvom zdravotníctva Ukrajiny a Švajčiarským centrom pre medzinárodné zdravie. 80 stranový dokument o tom, čo ženu čaká počas celého obdobia tehotenstva. Publikácia obsahuje aj prehľad základných informácií o pôrode a starostlivosti o bábätko. 

Pomoc s dojčením a starostlivosťou o novorodenca

Občianské združenie mamila, ktoré sa dlhodobo venuje podpore dojčenia na Slovensku poskytuje podporu ukrajinkám s dojčením vo fáze prípravy aj po narodení dieťatka. Viac informácií nájdete priamo ich na stránke. Prípadne môže tehotná žena kontaktovať o.z. aj v ukrajinčine na ich emailovej adrese: mamila.ukrajina@gmail.com 

Informácie o poskytovaní zdravotníckej pomoci

Organizácia, ktorá sa dlhodobo zaoberá osvetou v oblasti ľudských práv žien a venuje sa podpore tehotných žien a žien po pôrode pripravila niekoľko informačných textov pre tehotné ukrajinky prichádzajúce na Slovensko.

Aktuálne informácie pre utečencov 

Vláda SR sústreduje informácie pre ľudí utekajúcimi pred konfliktom na Ukrajine na svojich stránkach. Informácie sú tu v angličtine, v hornom rohu je preklik na stránku v ukrajinčine – pobyt, peniaze, práca, zdravotná starostlivosť a iné.

Pomoc s ubytovaním

Ak hľadáte ubytovanie alebo iný typ pomoci je potrebné vyplniť dotazník na stránkach organizácie Kto pomôže Ukrajine, kde dobrovoľníci pracujú na tom aby správne napárovali tých, čo pomoc poskytujú s tými, čo ju potrebujú. 

Iniciatíva MAMA MAME vznikla v spolupráci s Kto pomôže Ukrajine.